Jak probíhá stavba?

Vydejte se s námi na krátkou cestu od vzniku myšlenky „mít kamna“ až po jejich dokončení.

Jaký si zvolit vhodný typ topidla?


Pokud jste začali uvažovat o vytápění skrze akumulačná kamna a nebo sálavé krbové obestavby s hypokaustním vytápění, tak vězte, že jste se rozhodli pro ten nejzdravěší typ vytápění, který je nejen naprosto ekologický, ale také i zdravotně prospěšný. Na počátku se přesto stojí za to zamyslet, jestli tento typ vytápění je vhodný pro Váš domov a dosavadní způsob života. Pokud je Vaše rozhodnutí konečné, tak mě neváhejte kontaktovat, abychom si domluvili naši společnou schůzku na které probereme všechny Vaše otázky a očekávání. Tato prvotní konzultace je vždy zdarma a účtovány jsou jen náklady na dopravu k Vám domů.

 

Budu od Vás přesto potřebovat pro prvotní schůzku půdorys domu, často stačí jen obyčejný náčrtek ve kterém mi popíšete, kde bude situováno samostné topidlo, jak veliké místnosti budeme vytápět, jak je velký celý dům, jaké jsou jeho dispozice a zateplení vnější obálky domu a v neposlední řadě, kde je dům umístěn s odhadem nadmořské výšky. Tyto hodnoty propočítám dle evropské normy ČSN 15544 a výsledkem bude ucelený výpočet, který bude obsahovat jak tepelnou ztrátu, ale i projekt ohniště, tahového systému, dynamiky spalinových cest atd.


3D vizualizace a cenová nabídka


Na základě informací z naší první schůzky pro Vás připravím 2D model kamen/krbu společně s cenovou nabídkou. Na naší druhé schůzce si projdeme prvotní návrh a ten vyladíme do posledního detailu pro přípravu konečné 3D vizualizace. Finální 3D model Vám i nám pomůže vidět kamna v prostoru (i s osvětlením z oken a případnými stíny).Tento 3D model je konečná vizualizace podle kterého Vám připravíme i finální cenovou nabídku a návrh smlouvy. 


Tři důležité podmínky stavební připravenosti - základy / komín / vzduch 


Často zákazníkům říkáme, že samotná stavba kamen je jen výsledkem dlouhodobého plánování a příprav, které trvají i několik měsíců před samotnou stavbou. Ideální doba přípravy kamen je v případě novostavby ještě ve fázi projekčních prací samotného domu, kdy jsme schopni aktivně vstoupit do komunikace s projektantem domu, kterému předáme všechny potřebné informace nutné pro přípravu stavby kamen. Máme tři nutné podmínky a to jsou pevné betonové základy, které unesou až 3 tuny váhy kamen. Druhým nutným bodem je komín, jeho účinná výška, průměr a typ, z něho odpovídající tah komína, který je nutný pro výpočty a návrh akumulačních kamen. Současné stavby kamen a nebo krbů zároveň potřebují externí přisávání vzduchu z exteriéru. Toto izolované ploché nebo kulaté potrubí musí být součástí skladby finální podlahy a jeho průměr je nutné navrhnout dle finálního topidla. Tedy často aplujeme na zákazníky, že tyto tři důležité faktory je nutné mít vyřešené před samotnou stavbou.


Příprava před stavbou


Samotná stavba kamen/krbu trvá 1-5 týdnů dle náročnosti projektu a jeho dokončené stavební připravenosti. Nicméně předtím, než se k vám vydám, zabere mnoho času samotná příprava, objednávka materiálu a jeho dodání na stavbu. Nejen, že musíme s velkým předstihem objednat materiál, dohodnout se s výrobci na výrobě kování, kachloví či dvířek, ale také předpřipravujeme ohniště, které tvoří jádro celých kamen. Tento proces zabere minimálně 2-5 měsíců a je potřeba tedy počítat s těmito termíny nutných pro objednávku jednotlivých materiálů.


Zaměření a stavba soklu


První den je den vyměřovací a zakládací, který z velké části věnujeme rozrýsování kamen a jeho všech detailů na stěnách a podlaze místnosti, které vycházejí ze schválené 3D vizualzace kamen z nich pro naše potřeby máme vyhotoveny samostatné plány pro jednotlivé části kamen (sokl, topeniště, klapky, tahy, kachloví). Půdorys si narýsujeme na podlahu a dle něj vyzdíme sokl samotných kamen. Díky němu se dostaneme na potřebnou výšku (vzhledem k úrovni podlahy, přívodu vzduchu a výšce dvířek) a vyrovnáme případné nerovnosti v základech. Poté se můžeme pustit do další fáze stavby.


Izolování stěn a stavba větrané mezery kamen


Dle ČSN norem je potřeba zajistit, aby se stěna za kamny/krbem neprohřála na více než 85 °C. Tato podmínka je velmi důležitá zejména u dřevostaveb, kde je potřeba vystavět provětrávanou izolovanou vzduchovou mezeru, která zajistí maximální možné odizolování konstrukce stěny od samotných kamen. Stejně tak musíme odizolvoat sokl, jelikož není potřebné abychom teplo předávali jak do zadní stěny, tak i samotného soklu. Teplo by tak bylo předáváno tam, kde jej nepotřebujeme a musíme je tak díky izolaci nasměřovat tam, kde to potřebujeme.  K tomu používáme  teplu odolnou izolaci ve formě vermikulitu, liaporu, nebo i kalciumsilikátových desek.

 


Stavba topeniště


A konečně může začít to, co nás nejvíce baví. Práce s šamotem. Ohniště, která používáme, nazývají kamnáři - biotopeniště a izolované biotopeniště, popř. stařší typ bezroštového topeniště. Jedná se o dvouplášťové ohniště se sekundárním přívodem vzduchu a izolovaným stropem. Díky těmto parametrům lze dosahovat spalovacích teplot dokonce přes 950 °C. Jedná se tedy o velmi vysokou účinnost spalování srovnatelnou s nejmodernějšími automatickými kotli, kde dosahujeme účinnosti až 89%. Ohniště připravujeme a stavíme na míru dle tvaru kamen a výběru dvířek. Pro některá kamna je ovšem výhodnější použít kvalitní litinošamotovou kamnovou vložku, jindy zase používáme teplovodní ohniště.  Vše je ve finále závislé na konkrétním projektu.


Tahový systém a pád


Pro správnou funkci kamen je nutno spaliny z ohniště nepustit přímo do komína, ale nechat je projít tzv. tahovým systémem, což je až 12 metrů dlouhý kanál, kde se energie naakumuluje a následně pomalu vyzařuje k plášti kamen. Tahový systém stavíme zásadně v maximálních délkách, abychom dosáhli co největší akumulace a tím i maximální účinnosti kamen. Pro stavbu používáme kvalitní perodrážkovaný kamnářský šamot, který umožňuje vysokou míru variability.


Plášť


Když dokončíme ohniště i tahy, vrhneme se na stavbu pláště. Ten dává kamnům výsledný tvar a při používání vyzařuje teplo do místnosti. Na jeho výstavbu používáme relativně tenký šamot nebo kachloví, které může být v nejrůznějších barevných glazurách, ale také moderním kachloví, které odpovídá současným trendům. Pokud si  budete přát, tak plášť může být úplně bez kachloví jen prostě omítaný speciálními kamnářskými omítkami, nebo jen přírodní hlínou, která je mimochodem také skvělým akumulantem.


Povrchová úprava

 

Plášť kamen může být tvořen kamnářskými kachli, bílou či hliněnou omítkou, marockým štukem či dalšími speciálními povrchy. Vše je závislé na naší domluvě.