O nás

Vyučen v oboru, v souladu se svým nejlepším svědomím a zkušenostmi stavím s láskou kamna pro lidi ...


RYCHLEBY NÁŠ NOVÝ DOMOV …

Nejsem kamnář od narození. Nikdo mě v raném dětství nezasvěcoval do řemesla. Má cesta ke kamnařině začala teprve před deseti lety, kdy jsme se s manželkou rozhodli pro výměnu panelákového bytu za 120 let starý statek u lesa v Rychlebských horách v obci Bílá Voda. Pohodlí a bezstarostnost velkoměsta jsme vyměnili za svobodu a vlastní odpovědnost. Snad první věc, která nás na našem novém domově fascinovala byla původní černá kuchyně s udírnou, chlebovou pecí  a důmyslným hypokaustním vytápěním tehdejších dvou obytných místností. Když jsme si ale nechali připravit první rozpočet na původně zamýšlené vytápění kachlovými kamny a rekonstrukcí původní chlebové pece, tak jsme záhy zjistili, že tato investice byla nad naše tehdejší finanční možnosti. Přesto jsme se této původní myšlenky nikdy nevzdali a musela  v nás šest let uzrát. V tom mezičase jsme se oba naučili desatero řemesel a společnými silami opravili velkou část domu, vzali se a narodilo se nám naše první dítě, dcera Zoe.


Při našich rekonstrukcích jsme postupně zjistili, že naši původní majitelé chalupy, německá rodina Wagnerů, měla při budování domu vše promyšleno do toho posledního detailu a chtěli jsme tak zachovat i genius loci toho místa, kde jsme našli náš nový domov. Se smyslem pro vnitřní harmonii a krásu jsme nechtěli chalupu hyzdit moderními technologiemi, a pak následně řešit problémy s tím spojené. Chalupa tu byla dávno předtím a zaslouží si tak to, na co je zvyklá, co jí dělá dobře.


I CESTA JE CÍL ...

Po dokončení velké části rekonstrukce našeho domova se o šest let později vrátila naše myšlenka vybudování kamen a rekonstrukce chlebové pece. Vzhledem k tomu, že jsem o stavění kamen nic nevěděl, začal jsem prostřednictvím všech dostupných zdrojů vstřebávat nové informace. Je zajímavé, že když začnete hledat, tak také najdete přesně to, co potřebujete. S pomocí internetu jsem našel svou novou cestu a životní lásku: tradiční starou a poctivou kamnařinu. Věděl jsem, že se chci specializovat na návrhy složitých těžkých akumulačních kamen s ohřevem vody a možností vytopení celého domu z jednoho centrálního topidla. Věděl jsem také, že má cesta je teprve na začátku a bude potřeba v následujících letech udělat maximum pro to, abych se stal profesionálem ve svém oboru.


Ke kamnům mě přivedly dva lidé má žena, která objevila na internetu stránky rekvalifikačního kurzu Kamnář – montér topidel v Ostravě-Zábřehu s možností získání výučního listu a náš místní kamnář Ota Blahník, který odešel do předčasného důchodu. Díky neustále probíhajícím rekonstrukcím na domě jsme společně s Otou nestihli stavbu našich vysněných kamen. Představa stavět kamna a usměrňovat tok hoření ohně mě lákala už od raného dětství. Při pohledu na stránky kurzu s fotkou několik rozesmátých chlápků, pod jejichž rukama rostla krásná kachlová kamna, rozhodla čemu se chci nadále věnovat. Další rok svého života jsem zasvětil studiu kamen a nemálo hodin také na dílně, kde jsem se učil od největších mistrů naší doby - pro mě osobně to je kamnářský guru Mojmír Jauernig. V roce 2020 jsem získal výuční list a jsem hrdý na to, že umím vlastníma rukama vytvořit z volně dostupných prostředků něco tak krásného a trvalého, jako jsou akumulační kamna a kuchyňské sporáky.


Dobře navrhnutá a postavená akumulační kamna Vás přežijí a budou fungovat i při výpadku elektřiny, ohřejí v domě vodu a odmění zdravým sálavým teplem. Navíc díky nim získáte v domě srdce, které Vám i Vaší rodině bude dávat teplo a lásku. Když se den zrovna nevyvede není lepšího relaxu než pohled do plápolájícího ohně, který vrátí ztracenou rovnováhu a klid.

Budu rád když pro se stanu Vašim průvodcem tohoto nádherného řemesla a společně vymyslíme ty nejlepší kamna.