O nás

Vítejte ve světě kamnářů, kde se tradice spojuje s moderním umem - přinášíme nejen teplo, ale také krásný design a duši vašeho domova. 


RYCHLEBY NÁŠ NOVÝ DOMOV …

Kamnařina bylo řemeselo, které mě fascinovalo celý můj profesní život.  Dostal jsem se k němu až v pozdějším věku, kdy jsem dokončil svá vysokoškolská studia, poznal svět i práci v mezinárodních společnostech, abych pochopil, že mě to po celou dobu táhne ke skromnějšímu životu v horách, kde se dokážu plně realizovat rukama se zapojením zdravého rozumu a svých dosavadních zkušeností.  Náš životní restart započal s mou manželkou Pavlou v roce 2012 koupí starého sudetského statku v Rychlebských horách. Snad první věc, která nás na našem novém domově fascinovala byla původní černá kuchyně s udírnou, chlebovou pecí  a důmyslným hypokaustním vytápěním tehdejších dvou obytných místností.

 

Když jsme si ale nechali připravit první rozpočet na původně zamýšlené vytápění kachlovými kamny a rekonstrukcí původní chlebové pece, tak jsme záhy zjistili, že tato investice byla nad naše tehdejší finanční možnosti. Přesto jsme se této původní myšlenky nikdy nevzdali a musela  v nás šest let uzrát. V tom mezičase jsme se oba naučili desatero řemesel a společnými silami opravili velkou část domu, vzali se a narodilo se nám naše první dítě, dcera Zoe.


Při našich rekonstrukcích jsme postupně zjistili, že naši původní majitelé chalupy, německá rodina Wagnerů, měla při budování domu vše promyšleno do toho posledního detailu a chtěli jsme tak zachovat i genius loci toho místa, kde jsme našli náš nový domov. Se smyslem pro vnitřní harmonii a krásu jsme nechtěli chalupu hyzdit moderními technologiemi, a pak následně řešit problémy s tím spojené. Chalupa tu byla dávno předtím a zaslouží si tak to, na co je zvyklá, co jí dělá dobře.


JAK JSEM SE STAL KAMNÁŘEM ...

Po dokončení velké části rekonstrukce našeho domova se o šest let později vrátila naše myšlenka vybudování kamen a rekonstrukce chlebové pece. Vzhledem k tomu, že jsem o stavění kamen nic nevěděl, začal jsem prostřednictvím všech dostupných zdrojů vstřebávat nové informace. Je zajímavé, že když začnete hledat, tak také najdete přesně to, co potřebujete. S pomocí internetu jsem našel svou novou cestu a životní lásku: tradiční starou a poctivou kamnařinu. Věděl jsem, že se chci specializovat na návrhy složitých těžkých akumulačních kamen s ohřevem vody a možností vytopení celého domu z jednoho centrálního topidla. Věděl jsem také, že má cesta je teprve na začátku a bude potřeba v následujících letech udělat maximum pro to, abych se stal profesionálem ve svém oboru.


Rok 2019 jsem se definitivně přihlásil do ročního rekvalifikačního studia Kamnář – montér topidel v Ostravě-Zábřehu s možností získání výučního listu v oboru kamnářství.  Mým podporovatelem a mentorem se v té době stal náš místní kamnář Ota Blahník, který odešel do předčasného důchodu. Díky neustále probíhajícím rekonstrukcím na domě jsme společně s Otou nestihli stavbu našich vysněných akumulačních kamen, přesto představa postavit si vlastní těžká akumulační kamna mě hnala celý rok kupředu a naprosto jsem tomu propadnul. Další rok svého života jsem zasvětil studiu kamnařiny a strávil také nemálo hodin na dílně, kde jsem se učil od největších mistrů naší doby - pro mě osobně to je kamnářský guru Mojmír Jauernig. V roce 2019 jsem získal výuční list a složil profesní a praktické zkoušky. Jsem hrdý na to, že umím vlastníma rukama vytvořit nádhaerné stavby jsou akumulační kamna, kuchyňské sporáky, chlebové pece, ale i akumulační krby s hypokausty.


Dobře navrhnutá a postavená akumulační kamna Vás přežijí a budou fungovat i při výpadku elektřiny, ohřejí v domě vodu a odmění zdravým sálavým teplem. Navíc díky nim získáte v domě srdce, které Vám i Vaší rodině bude dávat teplo a lásku. Když se den zrovna nevyvede není lepšího relaxu než pohled do plápolájícího ohně, který vrátí ztracenou rovnováhu a klid.

 

Budu rád když pro se stanu Vašim průvodcem tohoto nádherného řemesla a společně vymyslíme ty nejlepší kamna.