Projekty

Zajímá Vás na čem teď aktuálně pracujeme?

Kamnosporák s akumulační stěnou

Je fajn stavět pro sousedy fakticky hned za domem :) v novostavbě jsme navrhli docela zajímavý hybrid sporáku, který má v sobě integrované dva tahy a plnohodnotné kamnové topeniště s EPV. Kombinovaný sporák se stavěným 3.5 kW biotopeništěm a dvěma nezávislými tahy s klapkami - sporákový a akumulační 5.3m (původně plánováno topení přes sporák a nebo do akumulace), ve výsledku jedou po zátopu oba tahy současně, takže značka ideál vařím, peču a akumuluje to současně. Nádherná kombinace kachlí s fazetou v bílé lesklé s kombinaci s ručně malovanými šípky a římsy Violla od K+K Poker Kolem kamen, kování již tradičně model Rustika od Řehulka sro, ostatní kování Pisla. Na těchto kamnech se ukázalo, že když má zákazník smysl pro detail, tak výsledek předčil i naše očekávání.


Akumulačná kamna s absorberem a sporákem s troubou

První stavba roku 2024 nás zavedla do vesnice Vlčice, kde jsme se zákazníkem rok plánovali kamna pro vytápění celého domu. Kamna dostaly pracovní název gepard, jelikož zde byly použity dost netradiční kachle. Jedná se o těžké kamna s ležením (2,8 tuny) s individuálně stavěnými tahy 8,85 metrů a 5 kW umwelt-topeništěm s 6 m2 absorberu zabezpečující ohřev vody pro celý dům společně se sporákem s kobkou a jednou troubou s kováním Řehulka - model Rustika, řízeno automatickou regulací hoření Timpex, kachle netradičně na přání zákazníka mačkané od Terra v efektní glazuře, dveřní modul Hoxter GT2 37/50 a ostatní kování od Pisla. Kamna která zabezpečí vaření a vytápění pro celý dům!


Akumulační kamna s absorberem, pizza pecí a troubou - Bílá voda

Původní plán byl mít doma hotové kamna po Vánocích osud tomu tak nechtěl, takže to nakonec vyšlo na první jarní den. Kamnářova kobyla už nechodí bosa Těžká akumulační kamna s celkovou váhou 3.2 tuny, individuálně stavěné topeniště s dveřním modulem Hoxter GT2 37/50, 10 metrů tahového systému s ohřevem vody skrze 5.5 M2 absorberu od Vyměníky na míru a 400l akumulačkou, zabudovaná pizza pec s vlastním tahem a klapkou a v roztápěcim tahu zabudovaná trouba v kuchyni od Řehulka sro, vše řízeno automatickou regulací hoření REG250 od Timpex.


Repas - sloupová kamna - Berantice

Poslední stavba roku 2023, kterou jsme realizovali v Bernaticích na Javornicku. Majitel nás oslovil s požadavkem na celkový repas 80 let starých sloupových kamen se sušárnou. Původní stav kamen již neodpovídal možnostem bezpečného topení, takže jsme přištoupili k celkové repasi těchto kamen. Kamna jsme odborně rozebrali, provedli opravy prasklých kachlů a retuše glazur. Následně jsme dokončili opravu všech kování, včetně topného štítu a samotné sušárny, kování jsme opatřili novou žáruvzdornou barvou. Následně byla provedena nová stavba těchto kamen s původním roštovým topeništěm a kombinací ležatých a svislých tahů. Původní kamna neměli žádné čistící otvory, takže tyto otvory jsme také dodatečně vyrobili k lepšímu čištění kamen.


Akumulační krb s hypokaustem a stolový sporák - Mikulovice

Předposlední letošní stavba na Jesenicku. Velmi zdařilá stavba s krásným kachlovím ve skandinávské modři od kamnýřsví Bechyně - Kolem kamen, použití zdobného káro pásku a decentní římsy Flora dává kamnům krásné detaily. Jako topeniště bylo zvolena naše osvědčená akumulační vložka Defro Intra XSM tentokrát se smyslem pro poslední detail s černou kličkou a černým šamotem, vše řízeno automatickou regulací Timpex ECO 100. V horní části akumulačního krbu je vývod přes klapku do druhého patra do hypokaustu s prohřívanou stěnou, která temperuje horní pokoj. Stolový sporák je postaven tradičně na hlínu s jednou trobou, kování je poté v našem oblíbeném modelu Rustika od firmy Řehulka.


Akumulační kachlový krb s hypokaustem - Vrbno p. Pradědem

Ve vedlejší místnosti jsme měli za úkol vytvořit topidlo, které by dokázalo vytopit centrání místnost obývací pokoje a vrchní dva pokoje pro hosty. Navrhli jsme zde akumulační sálavý krb s možností regulace teplého vzduchu přes větrací růžice s lamelami, které nám zakázkově vyrtobila firma Řehulka. Srdce krbu zajišťuje akumulačnáí krbová vložka Defro Intra XSM s akumulačními bloky a magnezitovou stěnou okolo prostoru vložky, vše je řízeno automatickou regulací Timpex ECO 100. Z horní části je vyveden horký vzduch do uzavřených hypokaustů protápějící oba hostovské pokoje. Toto kombinované topidlo se stalo opravdovým srdcem této nádherné chaty v jesenických horách ...


Horský  kachlový sporák - Vrbno pod Pradědem

Krásná práce a dovjstavba v kompletně rekonstruované chatě v Jeseníkách. Od majitele jsme byli požádáni o novou stavbu horského sporáku na nožičkách (rámu), který byl jako jediný zachovalý z původního sporáku, Rám jsme museli nechat kompletně repasovat a ošetřit a na něm jsme postavili kopii původního sporáku, tentorkát v barvě - šumavská zelená, namísto původní poměnkově modré. Sporák s jednou troubou je od firmy Řehulka ve verzi Rustika a zaústěn přes vrch kobky kouřovodem s čistícím otvorem. Sporák byl postaven na identickém místě, kde již stál sporák původní a vdechli jsme tak kuchyni nový život tímto krásným topidlem.


Repas kachlového sporáku - Vojtovice

Poslední letošní kompletní repase kachlového sporák. Majitel požadoval nejen celkovou repasi, ale také celý sporák rozšířil o půl metr a provedl i opravu prohřívané kachlové stěny (hypokaustu) ve vedlejší místnosti. Nechali sjme vyrobit nový topný štít a plotnu s rámem v designu Salzburg. Následně byla proveden celkový rozbor sporáku až na jeho sokl a úplně nová stavba včetně nového topeniště, které bylo zvětšeno a tahového systému přes dvě trouby a hypokaust ve vedlejší mísnosti. Kachle ze sporáku nebyly vůbec použitelné, takže jsme nakonec museli sporák poskládat ze třech jiných sporáků, takže jsme mu pracovně nazvali - dalmatin. Přesto sporák prokouknul a bude sloužit další roky ...


Repas kachlového sporáku - Zálesí

Na začátku září jsme pomohli s kompletní repasí kachlového sporáku. Byl jsem osloven v průběhu prázdnin majiteli chalupy na Zálesí, že by potřebovali pomoci s dokončením rozdělané a nedokončené repase sporáku, kterou před neuvěřitelnými dvěmi lety započal místní kamnář, vybral zálohu na kování a jednoduše zmizel jako pára nad hrncem. Ač mám plno se stavbami a nebyl prakticky prostor, tak jsme po dohodě nakonec našli 4 dny a přes víkendy jsme dokončili kompletní repasi sporáku včetně nového obkladu za sporákem. Sporák dostal kompletně nové topeniště, tahový systém, kouřovod a čistící otvory. Zdobí jej nové kování od firmy Řehulka - model Rustika, stejně tak i nová trouba s výsuvným dnem. Doufám, že sporák bude sloužit po další generace !


Těžká akumulační kamna se stolovým sporákem - Tachov

Konec prázdnin nás odvál až na druhou stranu republiky do malé vesnice Studánka u Tachova. Čekala nás poměrně rozsáhlá stavba těžkých akumulačních kamen. Srdcem kamen je individuálně stavěné bezroštové topeniště o výkonu 4 kW a 7,2 metry tahového systému ze šamotových plátů, vše řízeno automatickou regulací REG 110 od firmy Timpex. Vnější plášť je vyveden v kachloví a akumulačních desek Grafit 3G. Součástí samotných kamen je vhodně situovaný stolový sporák s plotnou a jednou trobou od firmy Jokr.


Repas kachlového sporáku - Králíky

Jeikož rádi zachraňujeme stará kachlová topidla, tak jsme přijali realizaci zakázky ve městě Králíky, kde jsme provedli během dvou dnů celkovou repasi kachlového sporáku, jehož stáří jsme s majitelkou odhadli na 65 let. Topeniště i tahový systém dostali kompletní novou vyzdívku a namísto starého značně poškozeného kovánáí jsme dodali nový rám s plotnou a topný štít od firmy Řehulka. Sporák tak dostal nejen druhý život, ale také značně prokouknul ...


Akumulační krb s hypokaustem a stavbou komína - Jeseník

Na začátku května jsme v novostavbě domu v Jeseníku realizovali stavbu akumulačního krbu s hypokaustním vytápěním do vedlejší místnosti dětského pokoje. Pro stavbu jsme zvolili akumulační krbovou vložku Defro Intra XSM, která dostatečně pokryje tepelnou ztrátu vytápěných místností. Z obestavby jsme vyvedli přes klapku teplovzdušné prostupy do samostatného hypokaustu ve vedlejším pookojiu, vše je řízeno regulací REG 110 od firmy Timpex. V rámci stavby jsme realizovali i stavbu komínu - Single Modul od firmy Skorsten s účinnou výškou 4,8 metru.


Repas sloupových kamen - Chata Hubertka (ALSOL)

Již třetím rokem pomáhám Arcibiskupským statkům a lesům Olomouc (ALSOL) při celkových rekonstrukcích sloupových kamen a sporáků na lesáckých chatách, které jsou pronajímány turistům. Jednotlivé objekty procházejí poslední tři roky citlivými rekonstrukcemi v rámci nichž se kompletně repasují i jednotlivá topidla v kuchyni a ložnicích. Jsme rádi, že jsme mohli v tomto posledním roce pomoci se stavbami na třech chatách - tou první byla v květnu chata Hubertka pod hřeben kousek od Švýcárny nad Velkým dopoádem.  V rámci této chaty jsme provedli repas  sloupových kamen.


Repas sloupových kamen - Tetřeví chata (ALSOL)

Již třetím rokem pomáhám Arcibiskupským statkům a lesům Olomouc (ALSOL) při celkových rekonstrukcích sloupových kamen a sporáků na lesáckých chatách, které jsou pronajímány turistům. Jednotlivé objekty procházejí poslední tři roky citlivými rekonstrukcemi v rámci nichž se kompletně repasují i jednotlivá topidla v kuchyni a ložnicích. Jsme rádi, že jsme mohli v tomto posledním roce pomoci se stavbami na třech chatách - tou druhou byla na konci června Tetřeví chata na hřebenu směrem od obce Rejvíz. V rámci této chaty jsme provedli  celkový repas  sloupových kamen.


Repas sloupových kamen a sporáku - Maloklínská chata (ALSOL)

Již třetím rokem pomáhám Arcibiskupským statkům a lesům Olomouc (ALSOL) při celkových rekonstrukcích sloupových kamen a sporáků na lesáckých chatách, které jsou pronajímány turistům. Jednotlivé objekty procházejí poslední tři roky citlivými rekonstrukcemi v rámci nichž se kompletně repasují i jednotlivá topidla v kuchyni a ložnicích. Jsme rádi, že jsme mohli v tomto posledním roce pomoci se stavbami na třech chatách - tou první byla v květnu Velkoklínská chata na hřebenu necelé tři kilometry od Červenohorského sedla. V rámci této chaty jsme provedli repas kachlového sporáku, kování a sloupových kamen.


Kachlový sporák - Perná

První jarní stavba nás zavála do podhůří Orlických hor do malé vesničky Perná. tady jsme pro majitele realizovali stavbu kachlového sporáku s biotopeništěm od firmy Řehulka. Biotopeniště jsme zvolili ze dvou důvodů. Tím prvním důvodem bylo,. že zákazník měl požadavek na to, aby se mohl dívat do otevřeného ohně skrze prosklená dvířka a tím druhým důvodem byla dosti velká plotna, která měla na délku více než 120 cm a dvou zvětšených trub, které měly hloubku 68 cm. Pro biotopeniště jsme museli přivést samostatné vedení EPV v průžezu 16 cm.  Kachloví bylo v glazuře medové barvy od firmy MK Profi. 


Repas sporáku - Bernatice

Zachraňovat staré kachlové stavby má smysl! Spousta lidí se domnívá, že je jednodušší starou stavbu zbořit a často najít jiný typ topení. Jsem ale rád, že stále existuje velká část zákazníků, kteří se rozhodnou jít do kompletní rekonstrukce kachlové stavby a vrátit ji po mnoha letech opět do života. V tomto případě šlo o celkový repas 85 let starého kachlového sporáku, který měl topeniště a tahy ve značně špatném stavu. Po dohodě s majitelem jsme provedli i částečnou repasi všech kování, sporák jsme rozebrali a postavili nové tahy a topeniště. Sporák vypadá jako v minulosti, ale díky rekonstrukci bude sloužit ještě mnoho dalších let. Takže ano, má to smysl a stojí to polovinu toho co nová stavba! 


Tepolovodní krb - Velké Losiny

Ač neradi stavíme v zimních měsících, tak jsme přijali tuto stavbu pro našeho kamaráda a v nově rekonstruovaném domě jsme realizovali výstavbu krbu s teplovodním výměníkem. Pro tento typ stavby byla nakonec zvolena rohová vložka Defro NAVI s celkovým výkonem 8 kW do vodního výměníku. Krb je řízen pomocí regulace Timpex ECO 100. Plášť je navržen jako mírně akumulační, kde prioritně je teplo ukládáno do vody, vše je vhodně doplněno moderními výdechovými mřížkami luft Kratki v černé barvě společně s černou nikou na dřevo a strukturovanou omítkou od firmy Rath.


Těžká akumulační kamna - Vlčice

První letošní stavba roku 2023 je úspěšně za námi, jedná se o těžká akumulační kamna s celkovou váhou převyšující 2,1 tuny. Individuálně navrhnuté a stavěné biotopeniště včetně 8,8 metrů dlouhěého tahového systému, omítaný hliněný plášť vystavěný ze šamotu, na vrhcní části kamen je prostorné ležení pro dvě osoby. Celková délka akumulace je plánována na 12 hodin a je podpořena magenzitovými vrstvami mezi jednotlivými tahy. Na plášti kamen je umístěna i malá nika a vpravo od topeniště je vystavěn prostorný box na dřevo s přístupem k regulaci. Celá kamna jsou řízena automatickou regulací vzduchu Timpex REG110, dvířka Hoxter GT 37/50, masivní zatápěcí klapka Pisla.

Kuchyňský sporák - Vlčice

Poslední stavba roku 2022 v nově budovaném domě v Rychlebských horách. Srdcem samotného sporáku je hotové Umwelt topeniště od firmy Řehulka s keramickými úchyty, model: Rustika. Do topeniště je z venku přiveden externí vzduch přes klapku, který podporuje celý proces hoření. Individuálně stavěný tahový systém kolem jedné pečící trouby s vyndávacím dnem, taktéž od firmy Řehulka. Moderní kachloví v tyrkysové barvě v matném provedení je od firmy Hein. Spodní část soklu s nikou a prostorem na dřevo je omítáná přírodní hliněnou omítkou. Doufáme, že majitelům bude dělat jen samou radost.


Repase sporáku - Vrbno p. Pradědem

Víkendová mini-akce ve znamení záchrany 45 let starého kuchyňského sporáku na horské chatě ve Vrbně pod Pradědem. Majitelé mě oslovili počátkem léta, zda-li bych se nemohl přijet podívat na kuchyňský sporák a zhodnitit jeho stav. Na místě jsme zjistili, že topeniště i dvířka mají to nejlepěí již za sebou - kachle byly rozpraskané, dvířka nedržely a netěsnili, topěniště se již rozpadalo. S majiteli jsme se tedy dohodli, že provedeme částečnou repasi, vytvoříme nové topeniště a již nefunkční dvířka nahradíme novým topným štítem od firmy Řehulka v designu Rustika s keramickými úchytkami. Sporák byl z poloviny rozebrán, byl instalován nový topný štít a ze šamotu bylo dostavěno nové topeniště, z kachloví z boku sporáku jsme poté vytvořili nástěnku a vyzděný základ pro odkládací plochu vedle sporáku.


Teplovodní krb - Bílý potok

Nezahálíme ani o víkendu a vrhli jsme se pomoci přátelům s realizací jednoduhého horkovzdušného krbu s teplovodním výměníkem. Rohový krb byl již částečně obestaven z pálených červených cihel. Jelikož původní majitel nejenže nestihnul dokončit samotnou stavbu, ale zejména při stavbě opomněl několik zásadních věcí, které by měly být dodrženy při realizaci těchto typů staveb. Provedli jsme kompletní kontrolu krbové vložky, byly vyměněny kouřovody a dokončili jsme samotnou obestavbu s z lehkýc akumulačních desek Silapor, které mají ve svém středu revizní dvířka Siladoor, které zabezpečují dostatečný prostor pro kontrolu a čištění kouřovodu, na nasávací a výdechové mřížky byly použity moderní mřížky Kratki.


Rekonstrukce a stavba sloupových kamen a sporáku - Chata Podzámecká

Poslední třetí a finální chatou pro tento rok je lovecká chata Podzámecká v revíru Rejvíz. Po předchozích dvou náročných stavbách sloupových kamen a sporáku nás čeká relativně oddechová práce a to opětovně stavba menších sloupových kamen a kuchyňského sporáku. Tentokrát ale již z modernějších a novějších kachlí, které jsou také přesnější dle normy a nebude potřeba skládat a lepit staré kachle jako puzzle. Opětovně půjde o celkovou totální repasi, tedy rozebrání obou kamen a jejich následná nová stavba samotných topenišť, ale i tahů včetně vnitřní šamotové vyzdívky.


Workshop pro veřejnost - Supíkovice

Počátkem srpna jsme byl osloven místním nadšencem a starostou obce Skorošice panem Vladimírem Solodujevem, který na místní zakončení prázdnin naplánovan v rámci Skorošických slavností stavbu jednoduché zahradní chlebové pece. Cílem bylo veřejnost naučit, jak si dokážete s minimem nákladů postavit i u sebe doma jednoduchou zahradní pec z hlíny a šamotových cihel. V ní si můžete upéct třeba domácí kváskový chléb a nebo pizzu. V průběhu dnes jsme si vysvětlili základní postupy stavby, význam izolací a toho jak samotnou pec dokončit včetně finální povrchové úpravy a kování.


Rekonstrukce a stavba sloupových kamen a sporáku - Chata Jelení Palouk

Pokračování prací na rekonstrukcích a nových stavbách kamen v rámci lesáckých chat ALSOL. Tentokrát se jedná o novou stavbu velkých skoro 2,5 vysoké sloupové kamna včetně malé sušárny a klasického roštového topeniště. Pro repas jsme byli nuceni využít kachloví z nepoužitých sloupových kamen z jiné chaty, jelikož sloupové kamna byla již značně poškozena. V kuchyni nás čekala nová stavba sporáku s jednou troubou, finální sporák je složený z kachloví ze třech různých sporáků ve světle modré barvě, byla zde dále provedena kompletní repase kování a rámu plotny.


Rekonstrukce a stavba sloupových kamen a sporáku - Velkoklínská chata

Byli jsme osloveni na krásnou práci pro Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. V průběhu letních prázdnin se plně věnujeme péči při kompletní rekonstrukci a nových stavbách kuchyňských sporáků a sloupových kamen na lesáckých chatách ve správě ALSOL. Jsme rádi, že se můžeme podílet na tomto projektu a léto strávíme, tak nějak po staru ve svazích jesenických hor a za šumu lesa obnovíme jednotlivá kamna a sporáky, které zde budou sloužit nadále turistům, kteří si pronajímají tyto objekty pro rekreaci..


Akumulační krb - Javorník

V dokončované novostavbě aktuálně dokončujeme jednoduchou akumulační obestavbu pro sekundární vytápění kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Instalována byla kamnová vložka Defro Insta XS s regulovaným výkonem od 3-8 kW. Pro obestavbu jsou využity přídavné závěsné akumulační desky pro samotnou kamnovou vložku, sálavá obestavba je vystavěna z akumulačních desek Silatherm Grafit 3D. Realizovali jsme i instalaci externího vzduchivání včetně automatické regulace hoření od firmy Timpex. Celá obestavba má na svém těle dva revizní otvory pro kontrolu regulace a čištění kouřovodů. Obestavba je ve finální bílé kamnářské štukové omítce. 


Venkovní kuchyně s udírnou - Bílá voda

Pro obec Bílou Vodu jsme společně realizovali výstavbu venkovního sporáku a udírny v rámci zázemí místní chlebové pece. Stavba má dvě samostatné topeniště - první spodní topeniště je určeno pro udírnu a vrchní topeniště je určeno pro provoz sporáku. Obě dvě topeniště mají své samostatné tahové systémy, které jsou zakončeny v zadní části stavby a sjou zaústěny do komínového tělesa s redukční klapkou, které jsme také realizovali. Kování je od firmy Řehulka ve vzhledu Chalupář s dřevěnými úchyty, dvířka jsou poté samostatně vyrobená na zakázku. Finální povrchová úprava je bez kachloví a je dokončena jen jako omítaná stavba.Kuchyňský sporák - Jindřichov

Stavba tradičního kachlového sporáku v rodinném domě. Požadavkem byla plotna pro 2-3 strávníky a jedna trouba v kobce. Sporák byl vystavěn na jednoduchém bíle omítaném soklu s prostorem na uložení dříví. Kachloví je od firmy Hein v tradiční lahvově zelené barvě s jednoduchým motivem hladkého rámečku, ve vrchní části kobky je použit motiv kapliček. Kování od firmy Řehulka ve vzhledu Chalupář s dřevěnými rukojetmi a standartní troubou, na boční části kobky je instalováno vymetací dvířko, plotna je o síle 8 mm s rozměrem 68x58 cm. Kouřovina s vymetacím otvorem je zaústěna v horní části kobky do sopouchu komína.


Kachlový sporák s akumulačním krbem a vyhřívaným ležením - Roudno

Dvojstavba tradičního sporáku a samostatného akumulačního krbu s vyhřívaným ležením skrze hypokaustní systém. Základním požadavkem bylo vaření a možnost vytápění místnosti díky sálavému teplu včetně ležení. Vytápení místnosti je realizováno skrze kamnovou vložku Defro s obestavbou sálavými deskami Grafit 3D s vysokou akumulční schopností. Proces hoření je řízen skrze automatickou regulaci Timpex. Vyhřívaná plocha ležení je vytápěna díky uzavřenému hypokaustnímu systému.


Archiv starších realizovaných staveb ...