Projekty

Zajímá Vás na čem teď aktuálně pracujeme?

Těžká akumulační kamna - Vlčice

První letošní stavba roku 2023 je úspěšně za námi, jedná se o těžká akumulační kamna s celkovou váhou převyšující 2,1 tuny. Individuálně navrhnuté a stavěné biotopeniště včetně 8,8 metrů dlouhěého tahového systému, omítaný hliněný plášť vystavěný ze šamotu, na vrhcní části kamen je prostorné ležení pro dvě osoby. Celková délka akumulace je plánována na 12 hodin a je podpořena magenzitovými vrstvami mezi jednotlivými tahy. Na plášti kamen je umístěna i malá nika a vpravo od topeniště je vystavěn prostorný box na dřevo s přístupem k regulaci. Celá kamna jsou řízena automatickou regulací vzduchu Timpex REG110, dvířka Hoxter GT 37/50, masivní zatápěcí klapka Pisla.


Kuchyňský sporák - Vlčice

Poslední stavba roku 2022 v nově budovaném domě v Rychlebských horách. Srdcem samotného sporáku je hotové Umwelt topeniště od firmy Řehulka s keramickými úchyty, model: Rustika. Do topeniště je z venku přiveden externí vzduch přes klapku, který podporuje celý proces hoření. Individuálně stavěný tahový systém kolem jedné pečící trouby s vyndávacím dnem, taktéž od firmy Řehulka. Moderní kachloví v tyrkysové barvě v matném provedení je od firmy Hein. Spodní část soklu s nikou a prostorem na dřevo je omítáná přírodní hliněnou omítkou. Doufáme, že majitelům bude dělat jen samou radost.


Repase sporáku - Vrbno p. Pradědem

Víkendová mini-akce ve znamení záchrany 45 let starého kuchyňského sporáku na horské chatě ve Vrbně pod Pradědem. Majitelé mě oslovili počátkem léta, zda-li bych se nemohl přijet podívat na kuchyňský sporák a zhodnitit jeho stav. Na místě jsme zjistili, že topeniště i dvířka mají to nejlepěí již za sebou - kachle byly rozpraskané, dvířka nedržely a netěsnili, topěniště se již rozpadalo. S majiteli jsme se tedy dohodli, že provedeme částečnou repasi, vytvoříme nové topeniště a již nefunkční dvířka nahradíme novým topným štítem od firmy Řehulka v designu Rustika s keramickými úchytkami. Sporák byl z poloviny rozebrán, byl instalován nový topný štít a ze šamotu bylo dostavěno nové topeniště, z kachloví z boku sporáku jsme poté vytvořili nástěnku a vyzděný základ pro odkládací plochu vedle sporáku.


Teplovodní krb - Bílý potok

Nezahálíme ani o víkendu a vrhli jsme se pomoci přátelům s realizací jednoduhého horkovzdušného krbu s teplovodním výměníkem. Rohový krb byl již částečně obestaven z pálených červených cihel. Jelikož původní majitel nejenže nestihnul dokončit samotnou stavbu, ale zejména při stavbě opomněl několik zásadních věcí, které by měly být dodrženy při realizaci těchto typů staveb. Provedli jsme kompletní kontrolu krbové vložky, byly vyměněny kouřovody a dokončili jsme samotnou obestavbu s z lehkýc akumulačních desek Silapor, které mají ve svém středu revizní dvířka Siladoor, které zabezpečují dostatečný prostor pro kontrolu a čištění kouřovodu, na nasávací a výdechové mřížky byly použity moderní mřížky Kratki.


Rekonstrukce a stavba sloupových kamen a sporáku - Chata Podzámecká

Poslední třetí a finální chatou pro tento rok je lovecká chata Podzámecká v revíru Rejvíz. Po předchozích dvou náročných stavbách sloupových kamen a sporáku nás čeká relativně oddechová práce a to opětovně stavba menších sloupových kamen a kuchyňského sporáku. Tentokrát ale již z modernějších a novějších kachlí, které jsou také přesnější dle normy a nebude potřeba skládat a lepit staré kachle jako puzzle. Opětovně půjde o celkovou totální repasi, tedy rozebrání obou kamen a jejich následná nová stavba samotných topenišť, ale i tahů včetně vnitřní šamotové vyzdívky.


Workshop pro veřejnost - Supíkovice

Počátkem srpna jsme byl osloven místním nadšencem a starostou obce Skorošice panem Vladimírem Solodujevem, který na místní zakončení prázdnin naplánovan v rámci Skorošických slavností stavbu jednoduché zahradní chlebové pece. Cílem bylo veřejnost naučit, jak si dokážete s minimem nákladů postavit i u sebe doma jednoduchou zahradní pec z hlíny a šamotových cihel. V ní si můžete upéct třeba domácí kváskový chléb a nebo pizzu. V průběhu dnes jsme si vysvětlili základní postupy stavby, význam izolací a toho jak samotnou pec dokončit včetně finální povrchové úpravy a kování.


Rekonstrukce a stavba sloupových kamen a sporáku - Chata Jelení Palouk

Pokračování prací na rekonstrukcích a nových stavbách kamen v rámci lesáckých chat ALSOL. Tentokrát se jedná o novou stavbu velkých skoro 2,5 vysoké sloupové kamna včetně malé sušárny a klasického roštového topeniště. Pro repas jsme byli nuceni využít kachloví z nepoužitých sloupových kamen z jiné chaty, jelikož sloupové kamna byla již značně poškozena. V kuchyni nás čekala nová stavba sporáku s jednou troubou, finální sporák je složený z kachloví ze třech různých sporáků ve světle modré barvě, byla zde dále provedena kompletní repase kování a rámu plotny.


Rekonstrukce a stavba sloupových kamen a sporáku - Velkoklínská chata

Byli jsme osloveni na krásnou práci pro Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. V průběhu letních prázdnin se plně věnujeme péči při kompletní rekonstrukci a nových stavbách kuchyňských sporáků a sloupových kamen na lesáckých chatách ve správě ALSOL. Jsme rádi, že se můžeme podílet na tomto projektu a léto strávíme, tak nějak po staru ve svazích jesenických hor a za šumu lesa obnovíme jednotlivá kamna a sporáky, které zde budou sloužit nadále turistům, kteří si pronajímají tyto objekty pro rekreaci..


Akumulační krb - Javorník

V dokončované novostavbě aktuálně dokončujeme jednoduchou akumulační obestavbu pro sekundární vytápění kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Instalována byla kamnová vložka Defro Insta XS s regulovaným výkonem od 3-8 kW. Pro obestavbu jsou využity přídavné závěsné akumulační desky pro samotnou kamnovou vložku, sálavá obestavba je vystavěna z akumulačních desek Silatherm Grafit 3D. Realizovali jsme i instalaci externího vzduchivání včetně automatické regulace hoření od firmy Timpex. Celá obestavba má na svém těle dva revizní otvory pro kontrolu regulace a čištění kouřovodů. Obestavba je ve finální bílé kamnářské štukové omítce. 


Venkovní kuchyně s udírnou - Bílá voda

Pro obec Bílou Vodu jsme společně realizovali výstavbu venkovního sporáku a udírny v rámci zázemí místní chlebové pece. Stavba má dvě samostatné topeniště - první spodní topeniště je určeno pro udírnu a vrchní topeniště je určeno pro provoz sporáku. Obě dvě topeniště mají své samostatné tahové systémy, které jsou zakončeny v zadní části stavby a sjou zaústěny do komínového tělesa s redukční klapkou, které jsme také realizovali. Kování je od firmy Řehulka ve vzhledu Chalupář s dřevěnými úchyty, dvířka jsou poté samostatně vyrobená na zakázku. Finální povrchová úprava je bez kachloví a je dokončena jen jako omítaná stavba.Kuchyňský sporák - Jindřichov

Stavba tradičního kachlového sporáku v rodinném domě. Požadavkem byla plotna pro 2-3 strávníky a jedna trouba v kobce. Sporák byl vystavěn na jednoduchém bíle omítaném soklu s prostorem na uložení dříví. Kachloví je od firmy Hein v tradiční lahvově zelené barvě s jednoduchým motivem hladkého rámečku, ve vrchní části kobky je použit motiv kapliček. Kování od firmy Řehulka ve vzhledu Chalupář s dřevěnými rukojetmi a standartní troubou, na boční části kobky je instalováno vymetací dvířko, plotna je o síle 8 mm s rozměrem 68x58 cm. Kouřovina s vymetacím otvorem je zaústěna v horní části kobky do sopouchu komína.


Kachlový sporák s akumulačním krbem a vyhřívaným ležením - Roudno

Dvojstavba tradičního sporáku a samostatného akumulačního krbu s vyhřívaným ležením skrze hypokaustní systém. Základním požadavkem bylo vaření a možnost vytápění místnosti díky sálavému teplu včetně ležení. Vytápení místnosti je realizováno skrze kamnovou vložku Defro s obestavbou sálavými deskami Grafit 3D s vysokou akumulční schopností. Proces hoření je řízen skrze automatickou regulaci Timpex. Vyhřívaná plocha ležení je vytápěna díky uzavřenému hypokaustnímu systému.